Historie klubu TJ Chvalčov

Historie klubu TJ Chvalčov  Chvalčovský fotbal se začínal hrát na hřišti v Bystřici p.Host., než se v roce 1961 přestěhoval na hřiště "Pod Kopcama" na Chvalčově, které si fotbalisté sami vybudovali. Začínali okresní soutěží, kde se pomalu probojovávali do 3.tř.,kde vydrželi bez přerušení 7 let. Nejúspěšnější sezóna byla v roce 1962/1963, kde se náš tým umístil na 1.místě a zajistil si účast ve 2.tř. okresního přeboru Kroměřížska, kde setrval 3 sezóny.Později se fotbalistům dařilo v sezóně 1974/1975, kde vybojovali 2.místo a postup do 2.třídy okresního přeboru Kroměřížska. V sezóně 1975/1976 obsadili 1. místo v okresním přeboru a postupili do 1.B třídy Jihomoravského kraje.O tento úspěch se zasloužili tito hráči: Florián Jančich, Milan Martínek, Antonín Duda ml., Milan Kubaník, Zdeněk Spiegl, Jiří Bortník, Josef Šíp, Jaroslav Kukučka, Karel Němec, Jaroslav Kolář, Petr Skýpala, Stanislav Zachara, Zdeněk Bednář, Karel Janečka, Václav Spiegl, Josef Spiegl, Josef Kubaník, Karel Kubaník, Josef Stratilík.

Po skončení sezóny 199O/1991 po reorganizaci se kopaná vrátila do okresního přeboru.

V roce 1996 se TJ Chvalčov přihlásila do akce "Zelený trávník", ale žádný oddíl z okresu KM nebyl vybrán.Proto začalo jednání s OÚ Chvalčov o zatravnění hřiště. Po výběrovém řízení byla hlavním dodavatelem vybrána firma Stella Blažej. V listopadu 1996 se akce rozběhla a 25. 7. 1998 bylo hřiště slavnostně otevřeno sehráním přátelských zápasů starých pánů TJ Chvalčov a FK Bystřice p. H. Hodnota zatravněného hřiště je 880 000 Kč, z toho dotace ČMFS 360 000Kč, obec Chvalčov 320 000Kč a 220 000Kč prostředky TJ Chvalčov. Slavnostní otevření provedli starosta obce Chvalčov p.Sedlář Zdeněk, za ČMFS p.Svoboda a předseda TJ Chvalčov p.Wágner Jaroslav.

V sezóně 1998/1999 zahájila činnost příprava ml. a st.žáků, dorostenci, muži a ženy. Tyto kategorie byly až do ročníku 2001/2002. V roce 2002 byl odhlášen dorost pro malý počet hráčů. Dorostenci hráli za jiný oddíl až do 30. 6. 2003. V sezóně 2003/2004 jsou přihlášeni ml. a st. žáci, dorost a muži.

V sezóně 2006/2007 postoupili muži z druhého místa okresní soutěže do okresního přeboru, kde se udrželi po 4 roky, než opět sestoupili do okresní soutěže. V těchto sezónách hráli v horních patrech tabulky a umisťovali se kolem 5. místa. V tomto úspěšném období taktéž došlo ke zbudování bufetu.

V sezóně 2009/2010 byla zrekonstruovány kabiny a zázemí. Bohužel ale bylo zrušeno mužstvo dorostenců pro nedostatek hráčů. Mladší a starší žáci pokračují.

V sezóně 2010/2011 se muži umístili v okresním přeboru na 12. místě a sestoupili zpět do okresní soutěže, kde hráli 4 sezóny.

V roce 2012  obec Chvalčov vybudovala kolem celého areálu zbrusu nové oplocení a v roce 2013 se realizovala nová fasáda na budově kabin. V tomto období dorůstají mnoha hráčům "áčka" synové do věku fotbalové školičky. Hráči se stávají trenéry a zahajují éru intenzivní práci s mládeží, která za několik málo let přinese účast i úspěch v těch nejmenších kategoriích - školička, ml. přípravka, st. přípravka.

V sezoně 2014/2015 vyhráli starší žáci okresní přebor a muži  opět postupují do okresního přeboru z prvního místa.

V následující sezóně 2015/2016 starší žáci obhajují vítězství v okresním přeboru. Muži hrají v okresním přeboru.

V sezóně 2016/2017 je opět přihlášeno družstvo dorostenců a hraje okresní soutěž. Mladší žáci v této sezóně vyhrávají okresní soutěž.

V roce 2017/2018 se starší přípravka stává vítězem okresu. V této sezóně se muži umísťují na 14. místě okresního přeboru, ale protože nikdo nechce z okresní soutěže postoupit, tak nesestupují a zůstávají.

V sezóně 2018/2019 muži neodehráli 3 utkání okresního přeboru, jsou diskvalifikováni a sestupují zpět do okresní soutěže. V teto sezóně máme poprvé zastoupení na všech mládežnických frontách - ml. přípravka, st. přípravka, ml. žáci, st. žáci, dorost.

Sezóny 2019/2020 a 2020/2021 je poznamenány COVIDem a část sezón je zcela zrušena bez odehraných zápasů. Dorostenci hrají jeden rok v okrese Vsetín, protože na Kroměřížsku není dostatečný počet mužstev pro otevření soutěže.

V roce 2020 jsme svépomocí zbudovali zcela nové střídačky.

V sezóně 2020/2021 vyhrává starší přípravka okresní soutěž. Bohužel se nepodařilo složit družstvo dorostenců.

Sezóna 2021/2022 je sezónou bez sestupu či postupu, ale s krásnými výsledky a umístěními mládežnických kategorií. Mladší přípravka se stává vítězem okresu.

V sezóně 2022/2023 opět vzniká sloučené družstvo dorostenců TJ Chvalčov - TJ Prusinovice a okres Kroměříž otevírá dorosteneckou soutěž. Všechny kategorie hrají okresní soutěže.

Na jaře 2023 se díky dotaci ve výši 700.000 Kč a s přispěním obce Chvalčov ve výši 200.000 Kč podařilo realizovat automatickou závlahu trávníku a ochrannou síť za brankou. Celková výše investice byla 900.000 Kč.

Sezónu 2022/2023 jsme zakončili velice úspěšně zejména v mládežnických kategoriích. Mladší přípravka obhájila loňský titul mistra okresu a je opět první. Starší přípravka skončila na 9. místě. Mladší žáci jsou opět po roce vicemistry okresu a taktéž starší žáci se umístili v silné konkurenci na vynikajícím druhém místě. Dorostenci ve své první sezóně po sloučení s TJ Prusinovice obsadili pěkné 6. místo. Muži dohráli svou soutěž ve středu tabulky na 7. místě. Závěr sezóny jsme oslavili na hřišti u výročí 70 let našeho oddílu. Přes 500 diváků mělo možnost shlédnout zápasy všech kategorií včetně starých pánů  a mužů, kteří se postavili internacionálům AC Sparta Praha.